Inga sparade anläggningar!

Välj språk

Visa orginalspråket
Frågor & svar

Vi sitter alla i samma båt.

Så sent som förra måndagen höll vi ett möte för våra medlemmar på Skogshem & Wijk. Då var Corona ett i högsta grad verkligt, men ännu lite avlägset hot på horisonten. Så på bara ett par omskakande dagar drabbades hela vår bransch av en Coronakris med en kraft som vi aldrig hade kunnat föreställa oss.

Avbokningar för miljonbelopp skedde över en natt. Flera kunder annonserade totalt mötesstopp. Vi, våra medlemmar och en hel bransch kämpar plötsligt för att överleva. Avbokningarna och stoppen är ett lika hårt slag för Svenska Möten som för enskilda, privatägda mötesanläggningar och övriga aktörer i branschen. Vi får inte bara se avbokningar för miljonbelopp, vi får också se förfrågningarna nästan helt stanna av. Vår egen framtid är lika osäker som alla andras och ingen vet vad som kommer att hända framöver.

När regeringen tog beslutet att stoppa folksamlingar och stora konferenser fick vår stora satsning mot kunder, medlemmar och partners, mässan M-Mötesplatsen, skjutas på en osäker framtid. För vår del handlar det mest om alla hundratals timmar som vi lagt ner på att planera, förbereda och marknadsföra M. Men följden är att det inte bara drabbar de medlemmar som skulle ställa ut och som nu missar möjligheten att få träffa våra kunder. Det drabbar även mässarrangören som fick se, inte bara vår, utan alla planerade mässor inställda efter regeringens besked. Det drabbar också alla partners, aktörer och leverantörer i branschen, från arenorna till eventbolag, moderatorer och talare.

Det är en surrealistisk situation vi befinner oss i och ett stålbad som väntar. Alla led och alla aktörer drabbas i en omfattning vi ännu inte kan överblicka. Vi i besöksnäringen har varit bland de första att drabbas ekonomiskt och på allvar inse följderna. På sociala flöden läggs innehåll upp om helt vardagliga saker som om ingenting hade hänt. Det är lite samma känsla som när något oväntat händer en själv. Ett sjukdomsbesked eller en nära anhörigs bortgång. Det är svårt att förstå att livet pågår som vanligt någon annanstans.

Vi har sett kriser förut i den här branschen. Skillnaden är att de utlösande händelserna ofta redan har varit ett faktum vi tvingats förhålla oss till. 11 september, Lehman Brothers-kraschen, terrordådet på Drottninggatan. Skillnaden är att den här krisen händer i slow-motion och det kommer att bli värre innan det vänder.

Men trots ekonomiska förluster får vi aldrig glömma att det ytterst handlar om att människors liv och hälsa är i fara och att vi alla har ett ansvar för vårt samhälle och våra medmänniskor. Nu krävs det av oss som bransch att vi håller ihop och gör vad vi kan för att bekämpa smittan i vårt samhälle, följa myndigheters beslut och stödja vårdpersonal, samtidigt som vi håller Sverige igång.

Vi kommer att komma ut på andra sidan av det här. Starkare och tillsammans. Nu är det tid att sluta leden, hålla ihop och kämpa tillsammans för att minimera förlusterna och vara rustade för den dagen det vänder. För vända kommer det göra. Och då ska vi kunna stå rakryggade och säga att vi gjorde det genom samarbete, solidaritet och omtanke om varandra.

Sylvia Nylin, vd Svenska Möten

#hålligångsverige

 

Vi står naturligtvis bakom regeringens beslut och de åtgärder som myndigheterna vidtagit för att skydda vårt land och samhälle från Coronavisets framfart.

Gästbloggare: Bommersvik slår ett slag för samåkning!

Gästbloggare: Bommersvik slår ett slag för samåkning!

Det här inlägget kommer från Anna Lindqvist, marknads- och affärsutvecklare på Bommersvik utanför Järna, som vill slå ett slag för bussen som en viktig del av en hållbar konferens.  Vi på Bommersvik har lång historia av kurs- och lägerverksamhet där grupperna mer ofta än sällan ankom i stora busslaster. Idag, kanske till följd av pandemin, […]

Gästbloggare: En återblick från Ingrid Svensson

Gästbloggare: En återblick från Ingrid Svensson

Det här inlägget kommer från vår gästbloggare Ingrid Svensson på Hotell Mossbylund utanför Ystad i Skåne. Ingrid sätter ord på det vi hela branschen har upplevt under pandemin och den lättnad som nu råder inför att restriktionerna lättar och våra verksamheter nu äntligen kan börja återgå till ett mer normalt läge.   Man glömmer fort. […]

Med Annus Horribilus i backspegeln

Med Annus Horribilus i backspegeln

Hur gärna vi än skulle vilja, kan vi inte dra tillbaka klockan och radera Annus Horribilus 2020 ur historien. Men vi kan välja att fokusera på det vi faktiskt kan förändra. Och vi kan välja att se till möjligheterna och ta tillfället i akt att bygga något nytt ur askan. Intåget av digitala mötesplattformar har […]

Skapa effektivare möten genom att enas om formalitetsnivån

Skapa effektivare möten genom att enas om formalitetsnivån

GÄSTBLOGGARE. Vi bad Pia Moberg från vår partner Ordrum att beskriva Chadbergskalan, ett verktyg som hjälper dig att öka mötets effektivitet genom att synka deltagarnas förväntningar på mötet. Ordrum utbildar chefer och ledare i konsten att skapa effektivare möten. Vad är ett effektivt möte? Är det när man tar snabba beslut, har diskussioner och livliga […]

När livet ger dig citroner – gör lemonad.

När livet ger dig citroner – gör lemonad.

Mitt i det vacuum som har uppstått mellan den akuta krishanteringen och ljusningen då restriktionerna lyfts, är det lätt att tappa hoppet. Kommer det att finnas ett liv efter Corona? Vi, som många andra, har krigat för vårt företag och våra medarbetare de senaste veckorna. Vi, som många andra, har tvingats säga upp fantastiska kollegor. […]

Framtiden är här.

Framtiden är här.

Det är omöjligt att skriva en nyårskrönika i år utan att nämna en viss svensk tonåring, så jag gör det på en gång. 2019 kommer många med mig att minnas som året då vi till slut förstod att vi inte kunde ducka längre – alla måste vi göra vad vi kan för att bevara planeten […]

Kocken och kokerskan

Kocken och kokerskan

I min ungdom funderade jag allvarligt på att bli kock. Jag drömde också om att upptäcka världen. Jag hade en bekant vars bror jobbade som fartygskock och jag tyckte det lät som det perfekta livet. Jag såg framför mig att jag skulle jobba intensivt i några månader och sedan vara ledig under långa perioder. Det […]

Att mötas utan appar

Att mötas utan appar

Vad händer med det mänskliga mötet när allt mer runt omkring oss digitaliseras? Vi samlade tv-journalisten Stina Dabrowski – som gjort en karriär av att intervjua världens makthavare – och den digitala entreprenören Arash Gilan, för ett samtal om gillasamhället, robotisering och generationsglapp. Det här är en artikelserie om “Vikten av det personliga mötet i […]

Möten. På riktigt.

Möten. På riktigt.

Jag gillar möten. Möten med människor som är i samma rum som jag. Möten där närvaron går att ta på och där det är lätt att uppfatta energinivån. I distansmöten är det omöjligt att uppfatta mentala utflykter, smygmejlande eller andra beteenden som gör att möteskvalitén drastiskt sjunker. Ingenting går upp emot det verkliga mötet, öga […]

Möten för en levande planet!

Möten för en levande planet!

Jag tror inte det har undgått någon att vi måste börja ändra vår livsstil i grunden för att klara oss med den enda planet vi har. Det gäller allt vi gör och självklart också hur vi planerar och genomför våra möten och konferenser. Hållbarhetsfrågan började dels som en fråga om arbetsvillkor och om arbetsmiljö för […]