Inga sparade anläggningar!
Frågor & svar

Vänskap – en väg till integration

Hiphopartisten Douglas “Dogge Doggelito” León träffade sin nya vän Julie Ngombi genom initiativet Kompisbyrån som hjälper nya och etablerade svenskar att mötas. Nu träffas de igen över en fika på Hesselby Slott.

Det är en ljummen höstdag på Hesselby Slott. Löven har blivit gula på träden, men solen värmer fortfarande. Att slottet kallas för ”Stockholms musikslott” och delägs av artisten Tomas Ledin syns lite överallt när man väl kommer innanför dörrarna – inte minst på övervåningen, där ett av konferensrummen, Polar Music Prizesalen, har ABBA:s gamla studioflygel i ett av hörnen. Det är en passande miljö då artisten Douglas ”Dogge Doggelito” León – känd frontman för hiphopgruppen The Latin Kings – ska träffa sin nya vän Julie Ngombi här. De träffades för första gången i somras genom den ideella organisationen Kompisbyrån, vars grundtanke är att sammanföra nya och etablerade svenskar med liknande intressen över en fika.

– Tjena, tjena! Douglas kommer in genom slottsdörrarna med ett stort leende på läpparna och ger Julie en kram. Hon är här med sin make Cadet och sin sjuårige son Ryan, som snart hittar skålen med klubbor på receptionsdisken. – Kompisbyrån gör ett jätteviktigt jobb, säger Douglas när vi slår oss ner på övervåningen.

“Att komma ut från sitt sammanhang och träffa andra typer av människor är jätteviktigt. Att bara umgås med människor som är som man själv är inte utvecklande. Speciellt om man kommer från ett annat land behöver man få nya tankar och nya visioner. Där kan Kompisbyrån vara en bra dörröppnare.”

Douglas växte upp i Alby med en svensk mamma och en karibisk venezuelansk pappa. Han är tacksam för att uppväxten i förorten har gjort honom öppen för olika kulturer. – Man brukar prata mycket om globalisering, jag är uppväxt på en plats som samlar hela världen. Det funkar bra på de flesta sätt. Samtidigt blir det problematiskt då många som kommer till Sverige vill lära känna landet och få svenska vänner. När man hamnar i en förort som min blir det svårt då det inte finns så många svenskar där. Julie nickar instämmande medan hon tar en klunk kaffe. – Jag och min man vill träffa nya människor och få fler svenska vänner för att lära oss prata svenska bättre. Det är svårt att lära sig språket om man inte får prata det med någon.

“Min son brukar lära mig nya ord. “Kom kom, mamma”, brukar han säga och visa mig vad olika saker heter på svenska, säger Julie och skrattar.”

Julie kom till Sverige för fem år sedan från Kongo med sin son. För ett halvår sedan kom även hennes make hit. Kvar i Kongos huvudstad Kinshasa har hon sin mamma och en bror. Två andra bröder bor i Sydafrika och en fjärde i Frankrike. Julies äldre son, som är 21 år, bor i Paris. – Det är svårt att leva i Kongo. Folk studerar, men får inga jobb. Många är fattiga och får inte tillräckligt att äta. Presidenten vi hade stoppade pengarna i egen ficka i stället för att hjälpa folket. Så vi har alla försökt hitta bättre liv i andra delar av världen.

Julie ser Sverige som sitt hemland nu, men tycker att det är svårt att komma in i samhället. – Varför umgås man inte med varandra här? Ingen granne säger hej, ingen pratar med någon de inte redan känner. Min kusin kom hit på besök från Frankrike över jul och nyår. De var på T-Centralen och sa gott nytt år till alla människor de mötte, men ingen sa det tillbaka. Jag förstår det inte, säger Julie och får medhåll från Douglas. – Min pappa berättade en märklig historia en gång. Han arbetade som kock och varje dag i 25 år gick han till samma hållplats på morgonen.

“Varje dag stod han där med ungefär samma människor som skulle gå på bussen. Och ingen sa hej till honom på 25 år! Det är helt galet. Sverige är väldigt speciellt på det sättet. Möten är det viktigaste som finns och de som har svårast att mötas är faktiskt svenskar själva, säger han.”

Douglas tror att en viktig nyckel till bättre integration är utbildning och tar Julie som exempel. Hon arbetade som undersköterska på ett sjukhus i Kinshasa. Nu studerar hon på Åsö gymnasium för att kunna arbeta som undersköterska även i Sverige. – Utbildning ger dig större möjlighet att komma in i det svenska samhället. Förutom kunskapen du får som kan leda till arbete träffar du andra människor, skapar nya kontakter, bygger ett sammanhang. Så det är jättebra att du pluggar, Julie, säger han och ler mot sin nya kompis i soffan bredvid sig. – Jag är tacksam för att jag kan utbilda mig, säger Julie. – Jag hoppas kunna jobba på ett sjukhus eller äldreboende när jag är klar. När jag har tillräckligt med pengar så vill jag åka tillbaka till Kongo och hjälpa kvinnor med diabetes. Många gravida kvinnor har inte råd att få den vård de behöver. Jag vill göra skillnad. Fikastunden lider mot sitt slut på Hesselby Slott. Innan vi säger hejdå frågar jag Douglas vad han brukar ha för budskap när han är ute och föreläser om mångfald. – Alla människor har fördomar, det är bara så det är. Men om man uppmärksammar de fördomarna hos sig själv och hos andra så blir det ett möte och en diskussion. Det är det som är det viktiga.

“Det är inte viktigt var man kommer ifrån, vilken hudfärg man har eller vilken kultur man tycker sig tillhöra. Människor har blandats i tusentals år och det kommer bara att fortsätta. Det är hur vi möts som gör skillnaden, säger Douglas.”

      

Hesselby Slott, som kallas för “Stockholms musikslott”, drivs av passionerade musikälskare. En av delägarna är den folkkära artisten Tomas Ledin. Här finns plats för alla, från små konferenser till stora event, bröllop och fest.

Kompisbyrån är en ideell organisation som är en del av Axfoundations satsning ÖppnaDörren. Grundtanken är att sammanföra nya och etablerade svenskar med liknande intressen över en fika. Hoppet är att om man möjliggör tillräckligt många möten får nya svenskar bättre svenskkunskaper, breddat socialt nätverk och ökade möjligheter till jobb.

Text: Linus Fremin
Foto: Fredrik Ottosson

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Kunskapsbanken

7 hållbarhetstrender inom möten och konferenser

Ofta när vi pratar hållbarhet är det lätt att snöa in sig på miljöfrågor som vad vi har på tallriken, hur vi tar oss till och från platser samt om huruvida klimatkompensation är bra eller dåligt. Det är så klart också viktigt. Dock glömmer vi ofta den sociala och den ekonomiska aspekten av vårt hållbarhetsarbete. […]

Att mötas utan appar

Vad händer med det mänskliga mötet när allt mer runt omkring oss digitaliseras? Vi samlade tv-journalisten Stina Dabrowski – som gjort en karriär av att intervjua världens makthavare – och den digitala entreprenören Arash Gilan, för ett samtal om gillasamhället, robotisering och generationsglapp. Det är sommar i Stockholm, solen glittrar i Mälaren och turister från […]

Vi botar din idétorka till konferensen

Rätt aktivitet under mötet eller konferensen förstärker mötets syfte, bygger teamkänslan, motiverar medarbetarna och gör mötet både meningsfullt och minnesvärt. Men vad ska du välja för någon aktivitet? Kanske är inte alla förtjusta i yoga eller ribbåt och sist bjöds det på matlagningskurs. Här kommer lite nyheter från våra medlemmar inom Svenska Möten. Hittar du […]

Res utan dåligt klimatsamvete – 5 tips som gör skillnad

Är du sugen på en resa men stoppas av klimatångest, eller kanske rädslan för klimatshaming? Kolla in checklistan som hjälper dig att säkra en mer klimatsmart resa så att du kan åka bort med ett grönt samvete. Den internationella turismen har fördubblats på bara 20 år. Vi svenskar flyger sju gånger mer än en genomsnittlig […]

Där havet möter vildmarken, på en klippa mitt i Kolmårdens urskog

Vildmarkshotellet har storrenoverat och lanserar nytt koncept med äventyr i fokus. Där havet möter vildmarken, på en klippa mitt i Kolmårdens urskog, reser sig Vildmarkshotellet. Med bara 50 meter från Kolmårdens djurpark, ett av Sveriges största besöksmål, har beläggningen av barnfamiljer varit hög på sommaren. Det gjorde att man beslutade sig för att göra en […]

Mötet med Magnus Carlson & Johanna Sandahl

Artisten Magnus Carlsons miljöengagemang växte efter förra årets skogsbränder. Naturskyddsföreningens ordförande Johanna Sandahl har ägnat hela sitt yrkesliv åt klimatfrågan. Vi sammanförde dem för ett samtal om vad vi människor kan göra för att vända på utvecklingen. Det är lite ovant att vandra igenom Münchenbryggeriets lokaler dagtid. Den stora tegelröda byggnaden vid Söder Mälarstrand, där […]

Sommarens bästa poddavsnitt om möten och möteskultur

Här kommer våra bästa tips på poddavsnitt om möten och möteskultur. En blandning mellan inspiration, lärdomar och tips för dig som mötesbokare och mötesledare. Trevlig sommarlyssning! Har du fler tips på poddavsnitt om möten och möteskultur? Tipsa gärna nedan eller i våra sociala medier. Think, Do and Grow Att ha en möteskultur som skapar resultat […]

Inkludera & intressera på mötet

Oavsett om du ska boka eller hålla i ett styrelsemöte, ett redaktionsmöte, ett stort konvent eller en konferens kan du bli bättre på att skapa inkluderande och tillgängliga möten för alla deltagare.  Checklistan* nedan innehåller en mängd förslag på hur möten kan bli mer inkluderande och tillgängliga. De kan följas mer eller mindre ambitiöst, beroende […]

Rum för drömmar på Hotell Mossbylund

På skånska slätten, bara ett stenkast från havet, ligger Hotell Mossbylund som drivs av paret Ingrid och Peter Svensson. Här handlar hållbarhet lika mycket om den kringliggande naturen som om personalvård. Hotell Mossbylund ligger mellan två världar. Ett stenkast från havet, ett snäpp från slätten. Här vid den ringlande kustvägen, en mil väster om Ystad, […]

Med passion för hållbarhet – de nominerade till Årets Miljöinitiativ

Syftet med Svenska Mötespriset är att skapa en känsla av stolthet och delaktighet bland Svenska Mötens medlemmar och inspireras till att lära av varandra. Vi vill också belysa våra medlemmars hållbarhetsarbete och skapa en positiv uppmärksamhet för mötesbranschen. Priset för Årets Miljöinitiativ går till den anläggning som jobbat bäst med miljöförbättringar enligt Svanens krav och utefter […]