Inga sparade anläggningar!
Frågor & svar

Med passion för hållbarhet – de nominerade till Årets Miljöinitiativ

Syftet med Svenska Mötespriset är att skapa en känsla av stolthet och delaktighet bland Svenska Mötens medlemmar och inspireras till att lära av varandra. Vi vill också belysa våra medlemmars hållbarhetsarbete och skapa en positiv uppmärksamhet för mötesbranschen.

Priset för Årets Miljöinitiativ går till den anläggning som jobbat bäst med miljöförbättringar enligt Svanens krav och utefter sina egna förutsättningar förbättrat sig allra mest under året. Det kan exempelvis vara att de har gjort besparingar på sin energiförbrukning, vattenförbrukning eller ökat sina ekologiska inköp. De nominerade till Årets Miljöinitiativ 2019 samt nominering var följande;

Vi har besökt våra nominerade medlemsanläggningar för att titta lite närmare på vad de gjort.

RENT HUS MED BARA VATTEN
Gällöfsta Konferens är sedan länge Svanen-märkta och har därför rensat bort giftiga kemikalier i sin städskrubb och enbart använt miljömärkta och ekologiska produkter. När det var dags att upphandla städföretag igen valde de sin nya städpartner Nclean då de städar med enbart vatten och mikrofibertrasa. Genom att använda sig av olika städtekniker blir det ett skinande rent resultat ändå. Tack vare detta behöver man inte längre få några transporter av rengöringsmedel till sig och man får dessutom inget plastemballage som det annars blir av rengöringsmedel. Städpersonalen utsätts inte för olika medel och gästerna slipper få några allergier av städningen.

NomineringRent hus med bara vanligt vatten. Gällöfsta går i bräschen för branschen och städar utan rengöringsmedel – med bara vanligt vatten. Modigt och inspirerande!


Vatten räcker som rengöringsmedel på Gällöfsta.

INSAMLING FÖR HAVET
Marstrands Havshotell har man bestämt sig för att göra vad de kan för att rädda haven genom en insamling till organisationen Rädda Haven. Som en bas i detta arbete erbjuder man alla gäster att hoppa över stannastädet när de bor flera nätter på hotellet. Vid utcheckningen uppmärksammas detta genom att man berättar för gästen att man varit med och bidragit. På en tavla visualiseras det aktuella insamlingssaldot. Hittills har insamlingen till Rädda Haven inbringat över 8000 kronor och man har satt ett mål på 50 000 kronor under 2019.

NomineringBehjärtansvärt initiativ till att hjälpa sina gäster att göra gott. Genom att skänka en slant till välgörenhetsorganisationen Rädda Haven för alla gäster som avböjer stannastäd blir det lätt att göra bra val. Vi hoppas många tar efter!

Marstrands Havshotell blev även den lyckliga vinnaren i Årets Miljöinitiativ:)


Havet är viktigt för Marstrand

NÄRODLAT PÅ RESTAURANG SKOG
I höstas lanserade Sigtunahöjden Restaurang Skog som är en mat- och restaurangupplevelse som inspireras av den kringliggande naturen. Sedan länge arbetar man med ekologiska och närodlade råvaror, köper in hela djur och arbetar aktivt för minimalt matsvinn. Menyerna som serveras innehåller en eller flera råvaror som växer runt knuten. Skog återspeglas även i baren där bartendern arbetar med olika typer av sirap och dekorationer gjorda på råvaror från närområdet – hägg och gran är exempel på smaksättare.

Nominering – För initiativet Restaurang Skog och för ett imponerande helhetstänk kring hållbarhet. Och inte minst för sitt arbete med sitt matsvinn, som ligger på motsvarande två små chilifrukter per gäst och dag.


Skogen i fokus på restaurangen

Läs mer om vilka som vann i de olika kategorierna, https://www.svenskamoten.se/nyheter/de-vann-svenska-motespriset-2019/

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Kunskapsbanken

7 hållbarhetstrender inom möten och konferenser

Ofta när vi pratar hållbarhet är det lätt att snöa in sig på miljöfrågor som vad vi har på tallriken, hur vi tar oss till och från platser samt om huruvida klimatkompensation är bra eller dåligt. Det är så klart också viktigt. Dock glömmer vi ofta den sociala och den ekonomiska aspekten av vårt hållbarhetsarbete. […]

Att mötas utan appar

Vad händer med det mänskliga mötet när allt mer runt omkring oss digitaliseras? Vi samlade tv-journalisten Stina Dabrowski – som gjort en karriär av att intervjua världens makthavare – och den digitala entreprenören Arash Gilan, för ett samtal om gillasamhället, robotisering och generationsglapp. Det är sommar i Stockholm, solen glittrar i Mälaren och turister från […]

Vi botar din idétorka till konferensen

Rätt aktivitet under mötet eller konferensen förstärker mötets syfte, bygger teamkänslan, motiverar medarbetarna och gör mötet både meningsfullt och minnesvärt. Men vad ska du välja för någon aktivitet? Kanske är inte alla förtjusta i yoga eller ribbåt och sist bjöds det på matlagningskurs. Här kommer lite nyheter från våra medlemmar inom Svenska Möten. Hittar du […]

Res utan dåligt klimatsamvete – 5 tips som gör skillnad

Är du sugen på en resa men stoppas av klimatångest, eller kanske rädslan för klimatshaming? Kolla in checklistan som hjälper dig att säkra en mer klimatsmart resa så att du kan åka bort med ett grönt samvete. Den internationella turismen har fördubblats på bara 20 år. Vi svenskar flyger sju gånger mer än en genomsnittlig […]

Där havet möter vildmarken, på en klippa mitt i Kolmårdens urskog

Vildmarkshotellet har storrenoverat och lanserar nytt koncept med äventyr i fokus. Där havet möter vildmarken, på en klippa mitt i Kolmårdens urskog, reser sig Vildmarkshotellet. Med bara 50 meter från Kolmårdens djurpark, ett av Sveriges största besöksmål, har beläggningen av barnfamiljer varit hög på sommaren. Det gjorde att man beslutade sig för att göra en […]

Mötet med Magnus Carlson & Johanna Sandahl

Artisten Magnus Carlsons miljöengagemang växte efter förra årets skogsbränder. Naturskyddsföreningens ordförande Johanna Sandahl har ägnat hela sitt yrkesliv åt klimatfrågan. Vi sammanförde dem för ett samtal om vad vi människor kan göra för att vända på utvecklingen. Det är lite ovant att vandra igenom Münchenbryggeriets lokaler dagtid. Den stora tegelröda byggnaden vid Söder Mälarstrand, där […]

Sommarens bästa poddavsnitt om möten och möteskultur

Här kommer våra bästa tips på poddavsnitt om möten och möteskultur. En blandning mellan inspiration, lärdomar och tips för dig som mötesbokare och mötesledare. Trevlig sommarlyssning! Har du fler tips på poddavsnitt om möten och möteskultur? Tipsa gärna nedan eller i våra sociala medier. Think, Do and Grow Att ha en möteskultur som skapar resultat […]

Inkludera & intressera på mötet

Oavsett om du ska boka eller hålla i ett styrelsemöte, ett redaktionsmöte, ett stort konvent eller en konferens kan du bli bättre på att skapa inkluderande och tillgängliga möten för alla deltagare.  Checklistan* nedan innehåller en mängd förslag på hur möten kan bli mer inkluderande och tillgängliga. De kan följas mer eller mindre ambitiöst, beroende […]

Rum för drömmar på Hotell Mossbylund

På skånska slätten, bara ett stenkast från havet, ligger Hotell Mossbylund som drivs av paret Ingrid och Peter Svensson. Här handlar hållbarhet lika mycket om den kringliggande naturen som om personalvård. Hotell Mossbylund ligger mellan två världar. Ett stenkast från havet, ett snäpp från slätten. Här vid den ringlande kustvägen, en mil väster om Ystad, […]

Kunskapsbanken

Kunskapsbanken

Vi tar kontinuerligt fram olika guider och rapporter för att sprida budskapet om hur du håller och planerar bättre och mer effektfulla möten. I vår Kunskapsbank delar vi med oss av våra insikter. Här hittar du den senaste trendrapporten för dig som driver en mötesanläggning och för dig som planerar och bokar möten. Nytt i […]