Mötesexperten kliver in
Företag har slimmat det mesta i sin drift, men oftast inte hur de har sina möten. Möteskonsulten Micke Darmell vill vara en del av förändringen till något bättre.
BRA MÖTEN HANDLAR OM mer än fina lokaler och generöst eftermiddagsfika, för Svenska Möten har det länge varit en självklarhet. Djupgående möteskunskap håller i dag på att bli en absolut nödvändighet:
– Vissa företag har redan egna möteskoncept, egna facilatorer som hjälper dem att skapa bättre möten. Det finns enorm potential att skapa bättre möten i Sverige, säger han.
Micke Darmell har belägg för det han säger: Hälften av alla möten saknar tydligt syfte och mål. En tredjedel tar vår energi i stället för att ge. En tredjedel av deltagarna kallar vi i onödan. En tjänsteperson i Sverige deltar sju veckor per år i ineffektiva möten – 280 timmar.
– Det är ju lite onödigt, man lever bara en gång. Men det är inte konstigt att det blir så, det är få chefer som är utbildade inom möteskultur, säger han.
MICKE DARMELL arbetade tidigare som sjuksköterska och det var i sjukhusvärlden han upptäckte kraften i mötet mellan människor. Därefter ledde han en av de första eventbyråerna i slutet av 80-talet och sedan tio år driver han företaget gr8 meetings som vill skapa bättre möten i organisationer och mellan människor. Han kallar sig mötesevangelist, med glimten i ögat. Men det märks att han brinner för ämnet.
– Tänk om mötesindustrin endast skulle anställa de som bara älskar att tjäna andra. Jag hade en workshop nyligen med sex kvinnor i mötesbranschen – med tillsammans 119 års erfarenhet. Under all denna tid var det ingen av dem som hade blivit utbildad en enda timme i möteskultur, säger Micke Darmell.
– I andra branscher är utbildning en självklarhet. Vill du dessutom leda utvecklingen finns ingen genväg. Ta den resa som Systembolaget har gjort de senaste åren. Deras anställda utbildas tre dagar per år och har fyra timmar internutbildning varje månad. Två till tre vinprovningar i månaden. Och de anställer bara de som är passionerade för mat. Alla älskar deras rådgivning, de kan allt om sina produkter.
ETT BRA EXEMPEL han vill lyfta fram är en konferens som Skatteverket hade på Hotell Skansen i Båstad, och som han själv föreläste på:
– De hade lagt upp dagarna med mycket workshop, mycket involvering. Alla ska vilja bidra och känna lust och mening. Som mötesköpare är det precis sånt här man ska få hjälp med. Hade de bara förmedlat information från olika avdelningar hade folk suttit och väntat på fika. Ofta maler man bara ena affärsområdet efter det andra. Informationsmöten är så jädra 70-tal att det är löjligt, säger han. ■
Micke Darmells tips för bättre möten
■ Se till att mötet har ett tydligt syfte och mål och att det är väl förankrat hos deltagarna.
■ Var noga med val av plats för mötet och vilka deltagare som skall vara med.
■ Våga testa annorlunda saker. Har du ett dialogmöte, ta bort alla bord till exempel.
■ Vid workshops och liknande: Se till att ha ytor som gör att man kan stå upp och jobba, då blir de flesta av oss bättre och mer engagerade.
■ Ta med en ”energizer” eller någon oväntad övning till mötet. Då kan du skapa energi när stämningen dippar. Övningar finns det mycket av på nätet, bara att hämta hem. Titta till exempel på Disneystrategin, en utmärkt metod för ett kreativt möte.
■ Använd inte för mycket powerpoints. Desto mer vi involverar mötesdeltagarna desto mer engagerade och motiverade blir de.
Text: Martin Genberg Foto: Peter Westrup