Inga sparade anläggningar!

Välj språk

Visa orginalspråket
Frågor & svar

Med Annus Horribilus i backspegeln

Hur gärna vi än skulle vilja, kan vi inte dra tillbaka klockan och radera Annus Horribilus 2020 ur historien. Men vi kan välja att fokusera på det vi faktiskt kan förändra. Och vi kan välja att se till möjligheterna och ta tillfället i akt att bygga något nytt ur askan.

Intåget av digitala mötesplattformar har satt strålkastarljuset på möten under året. Vi har länge sett det komma i våra trendspaningar, men i år klev användningen av digitala möten, hybridmöten och studios många år framåt i tiden. Olyckskorparna kraxar att marknaden för fysiska affärsmöten är utraderad. Men självklart kommer vi att fortsätta mötas fysiskt. Av en lång rad skäl, inte minst därför att vi människor behöver använda alla våra sinnen för att bygga framgångsrika relationer.

Därmed inte sagt att vi människor inte är smarta nog att få tekniken att jobba för oss. För det vore ju korkat att blunda för det faktum att det många gånger är praktiskt att mötas digitalt. Med hjälp av de digitala mötesplattformarna har vi på Svenska Möten nått ut till fler kunder med vår kunskap och vårt varumärke än vi någonsin gjort tidigare. Vi har också kunnat bidra med utbildningar, föreläsningar och forum för kunskapsutbyten till fler medlemmar via de digitala kanalerna.

För en verksamhet vars affärsidé är att sälja fysiska möten, kan det verka som en paradox. Men vi tror inte att framtiden för möten är antingen digital eller fysisk – vi tror att den är både och. Ska vi skapa något tillsammans, få igång en kreativ process, bygga en företagskultur eller göra affärer? Ja, då måste vi ses fysiskt. Om däremot syftet med mötet är att stämma av ett löpande projekt, fatta ett snabbt beslut eller informera våra medarbetare – då är det ofta enklare att samlas på en digital plattform, eller via ett hybridmöte. Som bransch gäller det nu att vi tar tillvara på tillfället att se över våra erbjudanden, våra processer, hur vi tar betalt för våra tjänster. Med andra ord tänka om, tänka nytt och dra fördel av det nya sättet att mötas!

En positiv sak vi har sett under pandemin är alla kreativa initiativ som tagits i vår bransch. Nöden är som bekant uppfinningarnas moder och hela branschen – inte minst våra egna medlemsanläggningar – har gång på gång visat prov på stor kreativitet, uppfinnesrikedom och anpassningsförmåga. Vi kommer att klara omställningen till digitala och hybridmöten också! Vi kommer att komma ut på andra sidan pandemin som en mer professionell och affärsmässig industri som tar hjälp av tekniken – inte hotas av den.

Redan i förra årets nyårskrönika skrev jag om digitaliseringen av en analog bransch. Vi har kommit en bit på vägen men det var först under 2020 som hotellkedjorna på allvar började sälja mötesrum online. Och även om det ger positiva signaler, har vi en lång väg kvar innan alla processer och system är digitalt synkade. Var finns den branschstandard som vi ser i många andra industrier? Bara inom Svenska Möten har vi ett dussin olika bokningssystem bland våra medlemmar. Varför vägrar de olika systemen, aktörerna och leverantörerna att samarbeta med varandra? Varför har vi inte kommit längre 2020? Varför accepterar vi att våra leverantörer bromsar den digitala utvecklingen av vår bransch

Om jag får önska inför 2021 så skulle jag vilja att vi som bransch samlas i ett gemensamt forum för att identifiera vilka frågor vi gemensamt kan driva för att skapa ett digitalt ekosystem i branschen som alla kan dra nytta av!

Och mest av allt önskar vi, precis som alla andra i vår bransch, att vi får uppleva en flodvåg av möten, konferenser, mässor och evenemang när Tegnell och regeringen ger oss grönt ljus att träffas igen. Som lite plåster på såren efter detta Annus Horribilus vi nu lägger bakom oss.

 

Bibi Rydbacken
Marknads- och kommunikationschef Svenska Möten

#WeWillMeetAgain💚

 

Den här texten är en nyårskrönika som publicerades på Eventeffect i december 2020.

Gästbloggare: Bommersvik slår ett slag för samåkning!

Gästbloggare: Bommersvik slår ett slag för samåkning!

Det här inlägget kommer från Anna Lindqvist, marknads- och affärsutvecklare på Bommersvik utanför Järna, som vill slå ett slag för bussen som en viktig del av en hållbar konferens.  Vi på Bommersvik har lång historia av kurs- och lägerverksamhet där grupperna mer ofta än sällan ankom i stora busslaster. Idag, kanske till följd av pandemin, […]

Gästbloggare: En återblick från Ingrid Svensson

Gästbloggare: En återblick från Ingrid Svensson

Det här inlägget kommer från vår gästbloggare Ingrid Svensson på Hotell Mossbylund utanför Ystad i Skåne. Ingrid sätter ord på det vi hela branschen har upplevt under pandemin och den lättnad som nu råder inför att restriktionerna lättar och våra verksamheter nu äntligen kan börja återgå till ett mer normalt läge.   Man glömmer fort. […]

Skapa effektivare möten genom att enas om formalitetsnivån

Skapa effektivare möten genom att enas om formalitetsnivån

GÄSTBLOGGARE. Vi bad Pia Moberg från vår partner Ordrum att beskriva Chadbergskalan, ett verktyg som hjälper dig att öka mötets effektivitet genom att synka deltagarnas förväntningar på mötet. Ordrum utbildar chefer och ledare i konsten att skapa effektivare möten. Vad är ett effektivt möte? Är det när man tar snabba beslut, har diskussioner och livliga […]

När livet ger dig citroner – gör lemonad.

När livet ger dig citroner – gör lemonad.

Mitt i det vacuum som har uppstått mellan den akuta krishanteringen och ljusningen då restriktionerna lyfts, är det lätt att tappa hoppet. Kommer det att finnas ett liv efter Corona? Vi, som många andra, har krigat för vårt företag och våra medarbetare de senaste veckorna. Vi, som många andra, har tvingats säga upp fantastiska kollegor. […]

Vi sitter alla i samma båt.

Vi sitter alla i samma båt.

Så sent som förra måndagen höll vi ett möte för våra medlemmar på Skogshem & Wijk. Då var Corona ett i högsta grad verkligt, men ännu lite avlägset hot på horisonten. Så på bara ett par omskakande dagar drabbades hela vår bransch av en Coronakris med en kraft som vi aldrig hade kunnat föreställa oss. […]

Framtiden är här.

Framtiden är här.

Det är omöjligt att skriva en nyårskrönika i år utan att nämna en viss svensk tonåring, så jag gör det på en gång. 2019 kommer många med mig att minnas som året då vi till slut förstod att vi inte kunde ducka längre – alla måste vi göra vad vi kan för att bevara planeten […]

Kocken och kokerskan

Kocken och kokerskan

I min ungdom funderade jag allvarligt på att bli kock. Jag drömde också om att upptäcka världen. Jag hade en bekant vars bror jobbade som fartygskock och jag tyckte det lät som det perfekta livet. Jag såg framför mig att jag skulle jobba intensivt i några månader och sedan vara ledig under långa perioder. Det […]

Att mötas utan appar

Att mötas utan appar

Vad händer med det mänskliga mötet när allt mer runt omkring oss digitaliseras? Vi samlade tv-journalisten Stina Dabrowski – som gjort en karriär av att intervjua världens makthavare – och den digitala entreprenören Arash Gilan, för ett samtal om gillasamhället, robotisering och generationsglapp. Det här är en artikelserie om “Vikten av det personliga mötet i […]

Möten. På riktigt.

Möten. På riktigt.

Jag gillar möten. Möten med människor som är i samma rum som jag. Möten där närvaron går att ta på och där det är lätt att uppfatta energinivån. I distansmöten är det omöjligt att uppfatta mentala utflykter, smygmejlande eller andra beteenden som gör att möteskvalitén drastiskt sjunker. Ingenting går upp emot det verkliga mötet, öga […]

Möten för en levande planet!

Möten för en levande planet!

Jag tror inte det har undgått någon att vi måste börja ändra vår livsstil i grunden för att klara oss med den enda planet vi har. Det gäller allt vi gör och självklart också hur vi planerar och genomför våra möten och konferenser. Hållbarhetsfrågan började dels som en fråga om arbetsvillkor och om arbetsmiljö för […]