Inga sparade anläggningar!

Välj språk

Visa orginalspråket
Frågor & svar

Framtiden är här.

Det är omöjligt att skriva en nyårskrönika i år utan att nämna en viss svensk tonåring, så jag gör det på en gång. 2019 kommer många med mig att minnas som året då vi till slut förstod att vi inte kunde ducka längre – alla måste vi göra vad vi kan för att bevara planeten åt kommande generationer.

På Svenska Möten har vi sedan länge ställt krav på våra medlemsanläggningar att vara Svanenmärkta, och bland mycket annat delar vi årligen ut pris till Årets Miljöinitiativ och är ISO-certifierade inom miljö och kvalitet. Så för oss har utmaningen i år handlat om hur vi tillsammans med våra medlemmar ska arbeta mot FN:s globala mål i Agenda 2030.

Bye-bye slösmöten!
I december för två år sedan belyste vi genom vår årliga undersökning om svenskarnas möteskultur, problemet med ”slösmöten” och uppmanade Sveriges företag och organisationer till kamp. Numera är slösmöten ett vedertaget begrepp och i år har det som aldrig förr pratats om möten i media och på arbetsplatser runt om i landet. Och årets undersökning, vars resultat vi publicerar inom kort, visar att vi är på rätt väg!

Premiär för M-Mötesplatsen
Under 2019 har vi också satt konceptet för vårt nya initiativ M-Mötesplatsen, som har premiär i maj nästa år. Siktet är inställt på att skapa en helt ny, inspirerande och interaktiv mötesplats för alla oss som värnar om det personliga mötet. Responsen som våra planer fått från våra medlemmar och partners har varit långt över förväntan, och det ska bli oerhört spännande att se hur kunderna och marknaden tar emot den i maj.

Inspiration
För att hämta inspiration till M, åkte vi till Kanada för ett studiebesök på konferensen C2 i Montréal på temat ”The future is upon us”. På C2 är det du själv som skapar din upplevelse och vad du får ut av din tid där. Det starkaste intrycket därifrån som vi tog med oss hem till M, var hur gränsen suddades ut mellan viktig kunskap för jobbet, personlig utveckling och underhållning, det vill säga det som kallas festivalisering.

Trendspaning
Och just festivalisering är – i konkurrens med skogsbad och getyoga – ett av de största buzzorden och trenderna inom vår bransch just nu. När gränserna mellan jobb och privatliv allt mer suddas ut, är konferenser som bara handlar om det yrkesmässiga och inte tilltalar oss som privatpersoner, snart ett minne blott.

Mötesåret 2020
Så här på tröskeln till ett nytt decennium ser jag och mina kollegor på Svenska Möten med spänning fram emot ett nytt mötesår 2020. Hur kommer M-Mötesplatsen att tas emot av marknaden? Vilka nya trender får vi se? Hur arbetar vi tillsammans mot målen i Agenda 2030? Och inte minst, hur kommer konjunkturen att utvecklas och hur kommer en eventuell konjunktursvängning påverka oss?

Gott nytt mötesår 2020!

Bibi Rydbacken,
marknadschef Svenska Möten

Gästbloggare: Bommersvik slår ett slag för samåkning!

Gästbloggare: Bommersvik slår ett slag för samåkning!

Det här inlägget kommer från Anna Lindqvist, marknads- och affärsutvecklare på Bommersvik utanför Järna, som vill slå ett slag för bussen som en viktig del av en hållbar konferens.  Vi på Bommersvik har lång historia av kurs- och lägerverksamhet där grupperna mer ofta än sällan ankom i stora busslaster. Idag, kanske till följd av pandemin, […]

Gästbloggare: En återblick från Ingrid Svensson

Gästbloggare: En återblick från Ingrid Svensson

Det här inlägget kommer från vår gästbloggare Ingrid Svensson på Hotell Mossbylund utanför Ystad i Skåne. Ingrid sätter ord på det vi hela branschen har upplevt under pandemin och den lättnad som nu råder inför att restriktionerna lättar och våra verksamheter nu äntligen kan börja återgå till ett mer normalt läge.   Man glömmer fort. […]

Med Annus Horribilus i backspegeln

Med Annus Horribilus i backspegeln

Hur gärna vi än skulle vilja, kan vi inte dra tillbaka klockan och radera Annus Horribilus 2020 ur historien. Men vi kan välja att fokusera på det vi faktiskt kan förändra. Och vi kan välja att se till möjligheterna och ta tillfället i akt att bygga något nytt ur askan. Intåget av digitala mötesplattformar har […]

Skapa effektivare möten genom att enas om formalitetsnivån

Skapa effektivare möten genom att enas om formalitetsnivån

GÄSTBLOGGARE. Vi bad Pia Moberg från vår partner Ordrum att beskriva Chadbergskalan, ett verktyg som hjälper dig att öka mötets effektivitet genom att synka deltagarnas förväntningar på mötet. Ordrum utbildar chefer och ledare i konsten att skapa effektivare möten. Vad är ett effektivt möte? Är det när man tar snabba beslut, har diskussioner och livliga […]

När livet ger dig citroner – gör lemonad.

När livet ger dig citroner – gör lemonad.

Mitt i det vacuum som har uppstått mellan den akuta krishanteringen och ljusningen då restriktionerna lyfts, är det lätt att tappa hoppet. Kommer det att finnas ett liv efter Corona? Vi, som många andra, har krigat för vårt företag och våra medarbetare de senaste veckorna. Vi, som många andra, har tvingats säga upp fantastiska kollegor. […]

Vi sitter alla i samma båt.

Vi sitter alla i samma båt.

Så sent som förra måndagen höll vi ett möte för våra medlemmar på Skogshem & Wijk. Då var Corona ett i högsta grad verkligt, men ännu lite avlägset hot på horisonten. Så på bara ett par omskakande dagar drabbades hela vår bransch av en Coronakris med en kraft som vi aldrig hade kunnat föreställa oss. […]

Kocken och kokerskan

Kocken och kokerskan

I min ungdom funderade jag allvarligt på att bli kock. Jag drömde också om att upptäcka världen. Jag hade en bekant vars bror jobbade som fartygskock och jag tyckte det lät som det perfekta livet. Jag såg framför mig att jag skulle jobba intensivt i några månader och sedan vara ledig under långa perioder. Det […]

Att mötas utan appar

Att mötas utan appar

Vad händer med det mänskliga mötet när allt mer runt omkring oss digitaliseras? Vi samlade tv-journalisten Stina Dabrowski – som gjort en karriär av att intervjua världens makthavare – och den digitala entreprenören Arash Gilan, för ett samtal om gillasamhället, robotisering och generationsglapp. Det här är en artikelserie om “Vikten av det personliga mötet i […]

Möten. På riktigt.

Möten. På riktigt.

Jag gillar möten. Möten med människor som är i samma rum som jag. Möten där närvaron går att ta på och där det är lätt att uppfatta energinivån. I distansmöten är det omöjligt att uppfatta mentala utflykter, smygmejlande eller andra beteenden som gör att möteskvalitén drastiskt sjunker. Ingenting går upp emot det verkliga mötet, öga […]

Möten för en levande planet!

Möten för en levande planet!

Jag tror inte det har undgått någon att vi måste börja ändra vår livsstil i grunden för att klara oss med den enda planet vi har. Det gäller allt vi gör och självklart också hur vi planerar och genomför våra möten och konferenser. Hållbarhetsfrågan började dels som en fråga om arbetsvillkor och om arbetsmiljö för […]