Inga sparade anläggningar!

Välj språk

Visa orginalspråket
Frågor & svar

De har chans att vinna Svenska Mötespriset 2018!

Svenska Möten hyllar medlemsanläggningar som utmärkt sig på ett positivt sätt och som inspirerar andra att tänka i nya banor. Med kända namn i juryn, som Jonas Siljhammar, vd på branschorganisationen Visita och Ragnar Unge, vd på Svanen, delas Svenska Mötespriset ut under en galamiddag på The Steam Hotel den 7 maj.

Svenska Mötens vd Sylvia Nylin leder juryns arbete. Hon kommenterar priset så här: – Vi vill lyfta fram och synliggöra de anläggningar som gör det där lilla extra för sina kunder, personal och miljön. Syftet är att anläggningarna ska inspireras och lära av varandra och sätta strålkastarljuset på alla initiativ som inte alltid får den uppmärksamhet de förtjänar.

De sju klasserna där anläggningarna har chans att vinna är:

– Årets Miljöinitiativ
– Årets Nytänkare
– Årets Mötesrum
– Årets Mötesbokare
– Årets Medlem
– Årets Mötesplats
– Årets Slussare

De nominerade i de olika klasserna är:

Årets Miljöinitiativ
Priset går till den anläggning som gjort ett extra lovvärt initiativ till miljöförbättringar och som kan inspirera andra till att göra något liknande till kommande år.

– Grand Hotel i Lund
– Skåvsjöholm
– Happy Tammsvik

 

Årets Nytänkare
Priset går till den anläggning som gjort något nytt eller nyskapande under året.

– Krägga Herrgård
– Yasuragi
– Sigtunahöjden

 

Årets Mötesrum
Priset går till den anläggning som har det bästa, snyggaste, mest kreativa eller mest nyskapande mötesrummet bland Svenska Mötens anläggningar.

– Citykonferensen Ingenjörshuset
– Vadstena Klosterhotel
– Siggesta Gård

 

Årets Mötesbokare
Den mötesbokare bland Svenska Mötens medlemsanläggningar som utmärkt sig på ett positivt sätt under året.

Linda Asplund & Linnea Höglund, World Trade Center
Richard Nilsson, Happy Tammsvik
Josefin Hafström, Margretetorps Gästgifvaregård
Gustaf Nitz, Wärdshuset Lasse Maja

 

Årets Medlem (NY kategori 2018)

Priset går till den medlemsanläggning som agerar som ambassadörer för Svenska Möten, har hög närvaro på våra träffar, engagerar sig i råd och utbildningar och både bidrar med och delar med sig av kunskap och inspiration för att Svenska Möten ska bli ännu bättre.

– Bergendal
– Sigtunahöjden
– Brösarps Gästgifveri
– Gothia Towers


Årets Mötesplats

Den anläggning som Svenska Mötens avtalskunder röstar fram till Årets Mötesplats. 

– Djurönäset
– Lundqvist & Lindqvist Tändstickspalatset
– Hotel Skeppsholmen
– Marstrands Havshotell

Årets Slussare
Den dag- respektive logianläggning som slussat vidare flest bokningar till sina branchkollegor under året.

Logi
– Marstrands Havshotell, Marstrand

Dagkonferensanläggning
– World Trade Center, Stockholm

 

Syftet med priset är att sätta strålkastarljuset på de många initiativ som sker inom mötesbranschen som inte alltid uppmärksammas, att medlemmarna inom Svenska Möten ska inspireras av varandra samt att uppmuntra alla medlemmar att jobba med hållbarhets- och miljöfrågor på ett aktivt sätt.

Juryns ordförande är Svenska Mötens vd Sylvia Nylin. Den övriga juryn består av Jonas Siljhammar, vd på branschorganisationen Visita, Ragnar Unge, vd på Svanen, mötesevangelisten Micke Darmell, samt Svenska Mötens ledningsgrupp: försäljningschef Pontus Esbo (föräldraledig), innesäljchef Marianne Heidenberg, medlemschef Jannis Norén Karas och marknadschef Bibi Rydbacken.

Till Årets Mötesrum, Nytänkare och Miljöinitiativ har anläggningarna själva fått skicka in bidrag. Årets Mötesbokare utses av Svenska Mötens Innesäljsavdelning, Årets Medlem röstas fram av Svenska Mötens medarbetare, Årets Mötesplats röstas fram av Svenska Mötens avtalskunder och Årets Slussare bygger på faktiska siffror.

Priset delas ut under Svenska Mötens årsmöte på The Steam Hotel i Västerås den 7 maj, 2018.

Läs mer om priset på www.svenskamoten.se/svenska-motespriset 2018

Varumärket Svenska Möten Akademin rullar på

Varumärket Svenska Möten Akademin rullar på

Vår mötesrådgivarutbildning fortsätter rulla, nu inom varumärket Svenska Möten Akademin. Hela 171 mötesplanerare representerade på 67 mötesanläggningar är nu certifierade mötesrådgivare, otroligt roligt tycker vi! Igår sa vi grattis till grupp 8 i Stockholm som tog examen på Bryggarsalen. Ett stort grattis till Långholmen Hotell & Restaurang, Högbo Brukshotell, United Spaces Waterfront Stockholm, Skogshem & […]

Vinnare av ”Årets Turistmål” 2018

Vinnare av ”Årets Turistmål” 2018

Gullmarsstrand Hotell och Konferens utsågs 2018 till ”Årets Turistmål” i kategorin konferens för fjärde året i rad. En svårslagen favorit bland besökarna och en populär medlem i Svenska Möten.  Gullmarsstrand har även högt betyg på booking.com med 8,4 av 10. Allt detta i stenhård konkurrens. Motivet löd; För att Ni har hög kundservice, bra engagemang […]

Vinnare av Årets Möteskock 2019!

Vinnare av Årets Möteskock 2019!

Vi gratulerar Årets Möteskock som blev Karin Sundgren från Vår Gård Saltsjöbaden! På andra plats kom Emma Fyman från Två Skyttlar i Örby och trea kom Oskar Nyman från Sigtuna Stadshotell. Ett stort grattis från oss.       De 19 kockarna som gjorde upp om titeln ”Årets Möteskock” fick i uppgift att tillaga en tvårätters konferensmåltid ur ett […]

Grattis Disa Molin till Årets Konditor 2018

Grattis Disa Molin till Årets Konditor 2018

Tävlingen Årets Konditor fyller 30 år i år och årets två dagar av glödande passion, knivskarp koncentration och imponerande kreativitet är nu avgjord. Fyra av landets främsta konditorer har gjort upp i den prestigefulla tävlingen inför ett fullsatt publikhav på Bak- & Chokladfestivalen i Stockholm. Samtliga finalister presenterade detaljrika och fantasifulla bakverk utifrån noggrant utvalda […]

Svenska Möten vinner europeiskt innovationspris

Svenska Möten vinner europeiskt innovationspris

I helgen fick Svenska Möten ta emot IACC Europe Innovation Award 2018 för Mötesskolan, ett initiativ vars syfte är att förbättra möteskulturen i Sverige. Prisutdelningen skedde under en galamiddag på IACC Knowledge Festival i Lissabon, där representanter från ett hundratal mötesanläggningar från hela världen fanns samlade. – Den årliga undersökningen som vi låter göra bland […]

Niclas Jansson sätter Sverige på kartan i internationell kocktävling

Niclas Jansson sätter Sverige på kartan i internationell kocktävling

Köksmästaren på Sigtunahöjden Hotell & Konferens, Niclas Jansson vann den europeiska tävlingen Copper Skillet för kockar inom mötesindustrin.  Copper Skillet är en tävling för kockar inom den internationella mötesorganisationen IACC. Vinnare i juniorklassen blev Niclas Jansson som till vardags jobbar, tillsammans med Louise Hallquist, som köksmästare på Sigtunahöjden Hotell & Konferens i Sigtuna. Niclas gick […]

De vann Svenska Mötespriset 2018!

De vann Svenska Mötespriset 2018!

När Svenska Mötespriset delades ut under en galamiddag på The Steam Hotel i Västerås den 7 maj, hyllades de anläggningar bland Svenska Mötens medlemmar som inspirerar andra att tänka i nya banor. Och de vinnande anläggningarna är…   Årets Mötesbokare – Linda Asplund och Linnea Höglund, World Trade Center Den mötesbokare bland Svenska Mötens medlemsanläggningar som utmärkt […]

Prisregn över Brösarps Gästgifveri & SPA

Prisregn över Brösarps Gästgifveri & SPA

Ännu ett pris har tilldelats Brösarps Gästgifveri & SPA. Priset som Årets Krog i Skåneland gick till den mysiga anläggningen på Österlen. Skåneländska Gastronomiska Akademin står som värd för priset, vilka befrämjar mat- & dryckeskulturen samt dess utveckling speciellt i Skåne. Med motiveringen ”Med skånelands bästa äggakaka och ett hemtrevligt bemötande är detta det mest klassisk gästgifveri […]

Våra medlemmar – några av besöksnäringens hetaste arbetsgivare!

Våra medlemmar – några av besöksnäringens hetaste arbetsgivare!

Universum i samarbete med Visita släppte i dagarna årets lista på de hetaste arbetsgivarna inom besöksnäringen. För andra året i rad tar Scandic hem segern. Med på listan hittar vi flera av våra medlemsanläggningar, vilket innebär att du som kund hos oss kan vara trygg med att våra anläggningar har schyssta villkor och engagerad personal. […]

De är årets ”runners-up” till Årets Mötesplats 2018

De är årets ”runners-up” till Årets Mötesplats 2018

Varje år röstar våra kunder fram Årets Mötesplats bland våra medlemsanläggningar. Kunderna röstar fram sin favorit bland de ”runners-up” som under föregående år fått högst snittbetyg i kundenkäterna på de frågor som mäter den övergripande kundnöjdheten inklusive rekommendationsbenägenhet, vilja att återkomma till anläggningen samt den totala upplevelsen. Här är hela listan över årets ”runners-up”: – Djurönäset […]