Hotel Kung Carl som är Stockholms äldsta hotell är inrymt i en elegant byggnad från tidigt 1900-tal vid Stureplan, i hjärtat av Stockholms shopping- och nöjeskvarter. Konferens- och festvåningen rymmer upp till 100 deltagare och är belägen i en paradvåning som andas svunnen tid men med tillgång till all modern teknik. I vår restaurang kan du njuta av klassiska rätter i en atmosfär som för tankarna till Paris och La Belle Époque.
Fakta
Om anläggningen
Boka era konferenslokaler vid Stureplan i Stockholm i en miljö som andas en svunnen tid. Våra ljusa möteslokaler är centralt och tyst belägna i en paradvåning från 1800-talets slut. Stuckaturer, kakelugnar, engelska tapeter och mörkt trä ger en elegant inramning till ditt event.
Våra mötesrum i Stockholm passar utmärkt för såväl affärsmöten, kundevents och minimässor som dag- och övernattningskonferenser.
Mötesrum
Flexibla konferenslokaler som kan användas för föreläsningar, minimässor, mingel, möten och konferenser.

Birger Jarlsgatan

Engelbrektsplan

Kungsgatan

Punschrummet

Stureplan
Bekvämligheter
- À la carte-restaurang
- Bagageförvaring
- Bar
- Dygnet runt-öppen reception
- Frukostbuffé
- Gratis WiFi
- Hiss
- Hjärtstartare
- Hundar tillåtna
Miljömärkningar

Svenska Möten erbjuder
- Sveriges största och bredaste utbud av mötesplatser.
- Kostnadsfri rådgivning och guidning vid bokning.
- Hållbara möten och miljömärkta konferensanläggningar.
Karta
Det tar ca 10 minuter att promenera till hotellet från centralstationen. Om du kommer till Arlanda kan du ta taxi (ca 30 minuter) eller Arlanda Express till centralstationen. Från Bromma flygplats går flygbussar till Cityterminalen. Hotellet ligger i direkt anslutning till tunnelbana Östermalmstorg samt blå buss nr 1.
Box 1776, 111 87 Stockholm
Hitta hit