Inga sparade anläggningar!

Välj språk

Visa orginalspråket
Frågor & svar

Hotell Villa Maritime på Marstrandsön

Skärgårdsidyllen nära Göteborg

Övrig mötesplats

Övriga mötesplatser Om du inte hittar rätt anläggning för ditt möte bland våra utvalda medlemmar eller de kedjeanläggningar vi samarbetar med, kan vi också hjälpa till att boka alla Sveriges övriga mötesplatser. Våra kunniga mötesplanerare guidar dig till den rätta mötesplatsen för just dina behov. Som avtalskund till Svenska Möten får du tyvärr ingen rabatt på våra övriga mötesplatser.
Boka nu: 0771-50 55 00
2 enkelrum 52 dubbelrum 120 bäddar 6 konferensrum 4 grupprum Max 100 deltagare 100 sittplatser Ej tillgänglighetsanpassat Fritt WiFi Inrikesflyg
Landvetter 70 km
Utrikesflyg
Landvetter 70 km
Tåg
Ytterby 25 km

Ökonferens i Bohusläns vackra skärgård

Omgivet av havet i den pittoreska skärgårdsidyllen ligger Villa Maritime, beläget endast 40 minuter från Göteborg. Söker ni en konferens strax utanför Göteborg och en plats där ni kan njuta av vacker och stimulerande miljö är Villa Maritime stället för er. Njut av säsongens råvaror och havets läckerheter, besök den unika fyren Pater Noster eller åk på en spännande sälsafari. På Villa Maritime är havet ständigt närvarande. Efter en dag i mötesrummen vilar ni ut i Villa Maritimes exklusiva lägenheter med vardagsrum och eget kök.

Med havet som inspiration

I den modernt designade restaurang med hamnutsikt vattnas smaklökarna både av kökets konster och den öppna spisens hemtrevliga lågor. Inspirationen i köket kommer från havet omkring och ni bjuds på både klassiker som delikatesser, från den obligatoriska räkmackan till färska ostron.

Sjövana busar och finsmakande gommar

Havet är självklart det gemensamma temat för aktiviteterna. Gå på guidad tur i historiskaMarsstrands stad, åk på hummersafari och hjälp fiskarna plocka upp det svarta guldet eller prova på kappsegling och kajakpaddling. Ta en drink på den vattenburna Spårvagnen, ett kärt kännetecken för Marsstrand. Ni kan även gå på provningar av ost, vin, öl och choklad!

Hamngatan 35, 442 67 Marstrand
En av Villa Maritmes styrkor är närheten till Göteborg. Med bil tar resan från Göteborg endast ca 40 minuter och från Landvetter ca 55 minuter. Följ E6 norrut. Tag av mot Marstrand i Kungälv. För er som åker buss finns bra förbindelser till och från Göteborg. Färjan till Marstrandsön går 4 ggr/timma dagtid. Färjeturen tar endast ca 2 minuter.

Mötesrum

Alla konferenslokaler har hamnutsikt och ligger i närheten av reception, restaurang och hotellrum.

Biosittning Biosittning

Skolsitting Skolsittning

Styrelsesittning styrelsesittning

U-bord u-bord

Öar oar

Bio
Skol
Styr
U-bord
Öar
Lounge
Måsen
20
15
10
12
12
0
  • Yta: 25 m²
  • Sluttande lokal: Nej
  • Scen i lokalen: Nej
  • Fönster i lokalen: Ja
  • Grupprum i anslutning: Ja
  • Teknik/övrigt:

    Dataprojektor och trådlöst bredband, Whiteboard, Blädderblock och nätverk

Måsen/Tärnan
40
30
20
25
25
0
  • Yta: 50 m²
  • Sluttande lokal: Nej
  • Scen i lokalen: Nej
  • Fönster i lokalen: Ja
  • Grupprum i anslutning: Ja
  • Teknik/övrigt:

    Dataprojektor med ljudanläggning, blädderblock, whiteboard och trådlöst nätverk

Porto Franco
100
70
30
40
60
0
  • Yta: 120 m²
  • Sluttande lokal: Nej
  • Scen i lokalen: Nej
  • Fönster i lokalen: Ja
  • Grupprum i anslutning: Ja
  • Teknik/övrigt:

    Takhängd modern dataprojektor, ljudanläggning och trådlöst bredband samt eget nätvärk med egen IP och click share.

Svanen
30
25
15
20
20
0
  • Yta: 45 m²
  • Sluttande lokal: Nej
  • Scen i lokalen: Nej
  • Fönster i lokalen: Ja
  • Grupprum i anslutning: Ja
  • Teknik/övrigt:

    Dataprojektor + högtalare, blädderblock, whiteboard och trådlöst bredband

Tärnan
20
15
10
12
12
0
  • Yta: 25 m²
  • Sluttande lokal: Nej
  • Scen i lokalen: Nej
  • Fönster i lokalen: Ja
  • Grupprum i anslutning: Ja
  • Teknik/övrigt:

    Projektor med ljudanläggning, blädderblock och whiteboard samt nätverk

Tipsa andra om Hotell Villa Maritime på Marstrandsön

Andra anläggningar i Västkusten